Narodowe Muzeum Archeologiczne w Sofii jest najstarszym muzeum w mieście i ważnym zabytkiem narodowym Bułgarii. Założone jako oddzielna instytucja w 1893 roku znajduje się w dawnej osmańskiej meczecie Koca Mahmut Paşa Camii, ukończonej w 1494 roku. Oficjalne otwarcie muzeum miało miejsce w 1905 roku w obecności księcia Ferdynanda Bułgarskiego i ministra oświaty Ivana Shishmanova. Muzeum posiada wiele eksponatów archeologicznych i narodowych skarbów.